Katalonyalı Eski Yetkililer Belçika’da Serbest Bırakıldı

AE002765-0FFC-4644-80F9-A11468F00E9AKatalonya’nın bağımsızlık ilanı sonrasında İspanya Merkezi Yönetimi eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı ve dört bakanı hakkında “devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmak” suçlarından dolayı yakalama kararı çıkarmıştı.

Belçika polisi, Brüksel’de bulunan Carles Puigdemont ve dört bakanın kendilerine teslim olduğunu açıkladı. Belçika Federal Savcılığı, Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında yasal sürecin iyileşeceğine ilişkin bilgi vermişti. Konuya dair İspanya Merkezi Hükümeti, Katalonyalı yetkililer hakkında çıkarılan Avrupa çapındaki yakalama emrini Belçika Federal Savcılığı’na ilettiklerini açıkladı.

1B8D2765-21EE-41B8-83E5-F2694CAF3558

Foto: Bianet

Bugün Belçika Federal Savcılığı ofisinden yapılan açıklamada eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ile eski bakanlar Maria Aleu Serret, Antoni Oliveres Comin, Lluis Gordi Puig ve Clara Obiols’un ifadelerini aldıktan sonra şartlı tahliye edildiklerini açıkladı.

Açıklamada, şartlı tahliye koşullarının, soruşturma hakimi izin vermediği müddetçe söz konusu kişilerin Belçika’yı terk etmemesi, sabit bir adreste ikamet etmesi ve yargı ile polis yetkilileri tarafından çağrıldığında hazır bulunmasını içerdiği de kamuoyuna duyuruldu.

6 Kasım 2017

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir