Yılmaz Güney Ölüm Yıldönümünde Mezarı Başında Anıldı

Devrimci sanatçi Yılmaz Güney ölüm yıldönümünde düzenlenen mezarbaşı anması ıle anıldı. ASFA, AKTİT, ATİK, AKKKM, BİR-KAR, FDHF ve Yaşanacak Dünya’nın düzenlediği anmaya yaklaşık 250 kişi katıldı. Yılmaz Güney’in şahsında devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Yılmaz Guney’in hayatını, sanata ve devrmci mucadeleye bakışını anlatan bir metin okundu. Kürtçe ve türkçe türküler söylenip siirler okunan anma atılan sloganlar son buldu. odak/Paris

9 Eylül 1995 tarihinde geçirdiği bir iş kazasında hayatını kaybeden Rıza Arı, 1970’li yılarda Kağıthane ve Sarıyer bölgelerinde anti-faşist mücadeleye katılmış, Dev-Genç örgütlenmesinde çalışmış bir devrimciydi. 12 Eylül cunta döneminde THKP-C Üçüncü Yol davasından 1.5 yıl cezaevinde yattı. Cezaevinde açlık grevlerinde, tek tip elbise direnişlerinde yer aldı, dışarıya çıktıktan sonra da mücadeleye devam etti. 1988 yılında kurulan Emekçiler Derneği’nde yer alan Rıza Arı her dönem olanaklarını sadece arkadaşlarına değil, tüm devrimcilere açmasıyla, devrimci fedakarlığın örneği oldu.
Cam işçiliği yapan Rıza Arı çalıştığı inşaatın 5. Katında yeterli emniyet önlemlerinin alınmaması nedeniyle dengesini kaybederek aşağıya düştü ve genç yaşında hayatını kaybetti.

Ama Benim Memleketimde Bugün
İnsan Kanı Sudan Ucuz
Oysa En Güzel Emek İnsanın Kendisi
Kolay Mı Kan Uykularda Kalkıp
Ninniler Söylemesi

Belki Bu Nedenle, Yazık
Asılmış Gibi Durur
Asılmış Gibi Kederinden
Duvarlarımda Resim
Çalgılarımda Müzik. /Ruhi SU

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir